BASEN MUROWANY

Jeśli chcesz umieścić basen w swoim ogrodzie, z pewnością rozważysz różne opcje. Jedną z opcji, które możesz wziąć pod uwagę to postawienie basenu powierzchniowego, w którym nie trzeba wykonywać żadnych wykopów ani prac, dzięki czemu montaż jest bardzo szybki i łatwy.

Ale chcemy porozmawiać o basenach murowanych, ponieważ są one jedną z najczęstszych opcji wybieranych przez kupujących. Dlatego że są to baseny o znacznie większej trwałości, które należy wykonać z bardzo wytrzymałych materiałów, takich jak beton. Dlatego te baseny są również znane jako baseny betonowe.

Jak wskazaliśmy, do instalacji musi być dokonany szereg prac, więc budżet na ich wykonanie jest nieco wyższy niż w innych modelach, takich jak stalowe baseny kanadyjskie czy baseny dmuchane. Ponadto wymagane są również odpowiednie zezwolenia i licencje.

Zalety instalacji basenów murowanych

Jedną z głównych zalet instalacji basenów murowanych w domu jest taka, że mogą mieć pożądany kształt i rozmiar, ponieważ całkowicie dostosowują się do Twoich potrzeb.

Ponadto możesz go również zaprojektować, dodając akcesoria według własnych upodobań, na przykład tworząc strefę dla dzieci poprzez posiadanie mniejszego basenu obok tego.

Chociaż klientom bardzo podoba się posiadanie basenu głębszego z jednego końca, zaczynając od płytkiego obszaru, takiego jak 1 metr wysokości, a kończąc na rozmiarach od 1,70 do 2 metrów. Trzeba mieć na uwadze, że im głębiej, tym większy koszt wody, chemikaliów i prądu.

W przypadku drabinek wewnętrznych możesz również nadać im żądany rozmiar i wysokość i umieścić je w obszarze basenu, który najbardziej Ci odpowiada, przy czym najbardziej wskazane jest umieszczenie ich w płytkiej części, aby każdy mógł wchodzić i wychodzić bez trudności.

Kiedy zdecydujesz się umieścić basen murowany w swoim ogrodzie, firma, która zrealizuje basen, w pierwszym momencie realizuje projekt, który odzwierciedla kształt, rozmiar, oraz pozostałe cechy, które będzie miał basen, szczegóły dotyczące użytych materiałów, a także różnych wykończeń i akcesoriów.

Naszą radą jest bardzo dokładne zapoznanie się z projektem przed jego zatwierdzeniem, aby wszystko było według twojego pomysłu. Sprawdź także budżet związany z jego budową. Wprowadź zmiany, które rozważasz, za zgodą technika, a po zakończeniu tego procesu rozpocznie się instalacja.

Jak budowane są baseny murowane

Przed rozpoczęciem pracy musisz mieć niezbędne zezwolenia. Ten etap jest zwykle wykonywany przez samą firmę budowlaną.

Baseny te są produkowane jak domy, czyli najpierw wykonuje się wykop, a później wykonuje się podstawę betonową. Następnie umieszcza się bloczki, aby nadać mu kształt, basenu i dobrze osadzić konstrukcję. Bloki te są również całkowicie zbrojone prętami i wypełnione betonem.

Po zakończeniu tego procesu nadszedł czas, aby zacząć wykończenia basenu budowlanego. W zależności od rodzaju wykończenia, zostanie zastosowany taki lub inny rodzaj hydroizolacji.

Bardzo ważne jest, zastanowienie się jakim materiałem obłożymy basen od środka, może to być folia basenowa, włókno szklane, gres lub gresite. Rezultatem powinno być całkowicie wodoszczelny basen zdolny do wytrzymania ciśnienienia wody.

Sprzęt i akcesoria do basenów murowanych

Obecnie na rynku można znaleźć obszerny katalog wyposażenia i akcesoriów odpowiednich do basenów budowlanych. Podstawowym elementem wyposażenia basenu jest system filtracji i drabinka.

System filtracji składa się z węży, skimmera i filtra. Jeśli chodzi o filtr, zaleca się również, aby filtr był filtrem piaskowym a nie kartuszowym, choć będzie to zależało od mocy i wielkości basenu.

Ponieważ basen murowany jest wkopany, filtr także musi zostać wkopany. W tym celu trzeba będzie przygotować konkretną i całkowicie wodoszczelną kabinę. Węże również muszą być zakopane.

Jeśli chodzi o drabinki, na rynku dostępnych jest wiele modeli ze stali nierdzewnej, które doskonale sprawdzają się w kontakcie z wodą. Drabinki są przykręcane w części poręczy w kamieniu wieńczącym, choć można je również przykręcić do wykonanej ściany, jeśli nie ma kamienia i jest inny rodzaj wykończenia.

Oprócz tego podstawowego wyposażenia można umieścić również inne akcesoria takie jak oświetlenie, fontanny, wodospady czy zjeżdżalnię. W tym sensie rynek oferuje szeroką gamę sprzętu i akcesoriów, więc to od Ciebie zależy, które z nich chcesz umieścić w twoim basenie murowanym.

Jak prawidłowo konserwować baseny murowane

Po zainstalowaniu basenu i wypełnienie go wodą nadszedł czas, aby przeprowadzić perfekcyjną konserwację, aby cieszyć się nim przez długi czas.

Do uzdatniania wody potrzebne są produkty chemiczne o różnym działaniu, takie jak m.in. przeciwglonowe, stabilizujące, flokulant i chlor. Jeśli chcesz mieć naturalny chlor, powinieneś użyć urządzenia zwanego chloratorem soli, ale musisz również użyć niektórych innych składników, takich jak na przykład produkty przeciwglonowe.

W zależności od rodzaju materiału basenu, który wybrałeś do swojego basenu, będziesz musiał kupić produkt chemiczny odpowiedni dla tego materiału i postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na produkcie przez producenta.

Pomiary wartości pH i chloru należy wykonywać co tydzień, aby sprawdzić, czy mieszczą się one w granicach normalności. W przypadku, gdy nie mieszczą się we wskazanych wymiarach, musisz je uregulować. Aby to zrobić, będziesz potrzebować konkretnego produktu dla każdej z rzeczy.

Zaleca się również posiadanie pokrywy o wielkości i kształcie basenu, aby móc ją założyć, gdy nie jest używany lub gdy nie kąpiemy się przez dłuższy czas. W ten sposób oczyścimy powierzchnię basenu z ewentualnych liści lub owadów.

Aby woda w basenie była całkowicie czysta, musisz co kilka dni używać odkurzacza do basenu, który stopniowo usunie cząsteczki, które pozostają na dnie basenu. Użytkowanie z odkurzacza do basenu będzie zależeć od korzystania z basenu.

Możesz wybrać spośród różnych dostępnych na rynku odkurzaczy do basenów, ponieważ istnieje szeroki wybór opcji. Istnieją odkurzacze manualne, które mogą, ale nie muszą być podłączone do skimmera lub wlotu ssącego. Istnieją również odkurzacze zwane automatycznymi, zasilane bateryjnie lub nawet takie całkowicie niezależne, zwane robotami.

Na koniec należy od czasu do czasu sprawdzać stan sprzętu i akcesoriów basenu. Filtr jest jednym z ważniejszych, ponieważ od jego prawidłowego działania zależy stopień czystości wody.