FARBY DO BASENÓW

Jeśli masz basen murowany w swoim domu i wymaga on małego odnowienia, możesz go pomalować tak, aby wyglądał jak zupełnie nowy.

Czy wiesz, że istnieją farby przeznaczone specjalnie do malowania basenów?

Farby do basenów są zawsze wskazane, jeśli basen jest wykonany z cementu lub betonu. To normalne, że tego typu baseny, znajdujące się na zewnątrz, ulegają pewnemu zużyciu. Dzieje się tak również poprzez stały kontakt z wodą i chemikaliami używanymi do utrzymania wody w czystości.

Istnieją również farby do basenów z włókna szklanego, które są specjalnie wyprodukowane dla Twojego basenu. Ale skupimy się na tych, które dotyczą cementu lub betonu, które zwykle są najczęstsze.

Rodzaje farb do basenów

Opowiemy o głównych cechach farb do basenów.

Zazwyczaj są one odporne na chemikalia, ponieważ są stale narażone, podobnie jak woda. Z drugiej strony są to farby wodoodporne, dzięki którym wnętrze basenu nie będzie mieć żadnych szczelin, przez które mogłaby wyciekać woda.

Obecnie na rynku istnieją dwa główne rodzaje farb do basenów cementowych lub betonowych: farba wodna lub akrylowa oraz farba rozpuszczalnikowa, znana również jako farba chlorokauczukowa. Są też epoksydowe farby basenowe, choć nie są one najbardziej popularne.

Ponieważ na pewno masz wątpliwości, który rodzaj farby do basenu jest najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb, teraz przyjrzymy się każdemu z nich bardziej szczegółowo.

Farba do basenów wodne lub akrylowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nazywana jest również farbą chlorokauczukową. Jego skład to farba gumowa na bazie rozpuszczalnika (chlorokauczuk), w tym przypadku materiał ten jest wysoce odporny na wodę, także chemikalia.

Ze względu na cechy, o których teraz mówiliśmy, jest to farba, którą można stosować na materiałach takich jak beton, zaprawa, cement czy baseny, a także może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na przykład na dachach domów ten rodzaj farby jest zwykle używany do ich uszczelniania.

Inną cechą tego typu farb basenowych jest to, że schnie dość szybko. Może to zająć od 30 do 60 minut.

Farba do basenów z rozpuszczalnikami

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nazywana jest również farbą chlorokauczukową. Jego skład to farba gumowa na bazie rozpuszczalnika (chlorokauczuk), w tym przypadku materiał ten jest wysoce odporny na wodę, także chemikalia.

Ze względu na cechy, o których teraz mówiliśmy, jest to farba, którą można stosować na materiałach takich jak beton, zaprawa, cement czy baseny, a także może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na przykład na dachach domów ten rodzaj farby jest zwykle używany do ich uszczelniania.

Inną cechą tego typu farb basenowych jest to, że schnie dość szybko. Może to zająć od 30 do 60 minut.

Epoksydowa farba do basenów

Epoksydowe farby do basenów są oparte na rozpuszczalnikach i nadają się również do stosowania w basenach betonowych i z włókna szklanego.

Farby te mają różne kolory, być może nieco większy wybór niż poprzednie i są całkiem odpowiednie do wypełniania pęknięć lub niedoskonałości, które może mieć powierzchnia basenu.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że ten rodzaj farby może być stosowany tylko wtedy, gdy basen nie był wcześniej malowany lub basen został już pomalowany tą farbą.

Ponadto ten rodzaj farby nie jest faworytem, ​​jeśli chodzi o wybór najbardziej odpowiedniej farby do pomalowania basenu, ponieważ czas aplikacji jest bardzo długi, nakładanie zajmuje około tygodnia, a także dlatego, że jest jedną z droższych opcji.

Jaki rodzaj farby do basenu wybrać?

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że farby na bazie rozpuszczalników i farby na bazie wody są niekompatybilne. Oznacza to, że jeśli Twój basen był wcześniej malowany, powinieneś wiedzieć, jaką farbą, zanim wybierzesz jedną lub drugą.

Zobaczymy, cztery możliwości, jeśli chodzi o rodzaj farby do basenu i którą wybrać w każdym przypadku:

Nie wiesz, jaki rodzaj farby ma basen: Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj farby miał wcześniej basen, nie martw się, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to wybrać farbę na bazie wody. Jak już wspomnieliśmy, tego typu farba nie zawiera w swoim składzie żadnego rozpuszczalnika, więc wybierając ją uchronisz powierzchnię basenu przed uszkodzeniem.

Basen pomalowany farbą na bazie wody: W przypadku, gdy basen został pomalowany farbą na bazie wody, do ponownego pomalowania należy używać tylko tego samego rodzaju farby.

Basen pomalowany farbą z rozpuszczalnikiem: Jeśli Twój basen był wcześniej pomalowany farbą chlorokauczukową, w tym przypadku możesz bez problemu użyć obu rodzajów farb, to znaczy możesz użyć farby na bazie wody lub farby na bazie rozpuszczalnika.

Nowo wybudowany basen: W przypadku, gdy Twój basen jest nowej konstrukcji i zamierzasz go pomalować po raz pierwszy, najlepiej wybrać farbę na bazie rozpuszczalnika, ponieważ jest to farba o dużej odporności.

Jak pomalować basen

Po wybraniu najbardziej odpowiedniego rodzaju farby do basenu, należy odpowiednio przygotować powierzchnię, aby efekt był zgodny z oczekiwaniami. Instrukcje każdego z producentów pokazują, jak należy przeprowadzić proces przed nałożeniem farby.

Na obecnym rynku można znaleźć różne rodzaje kolorów farb do basenów, choć w zasadzie mieszczą się one w przedziale niebieskim, szarym, białym i jasnoniebieskim.

Tutaj również rozróżnimy, czy basen jest nowo wybudowany, czy był wcześniej malowany. Chociaż zawsze wskazane jest oddanie się w ręce wyspecjalizowanego personelu, który przeprowadzi ten proces, przedstawimy kilka drobnych wskazówek, jak przystąpić do malowania powierzchni basenu.

Jeśli basen jest nowy, przed malowaniem należy go napełniać przez około dwa miesiące, aby można było usunąć ewentualną saletrę.

Po upływie tego czasu należy ją opróżnić i oczyścić roztworem składającym się z trzech części wody i jednej akwaforty, aby usunąć ślady soli lub wapna. Później dobrze spłuczemy i pozostawiony do wyschnięcia na dwa lub trzy dni przed przystąpieniem do malowania.

Jeśli basen był wcześniej malowany, trzeba go również opróżnić i bardzo dobrze wyczyścić.

Ponadto należy sprawdzić, czy nie posiada drobnych wad takich jak dziury i pęknięcia, ponieważ przed kontynuowaniem procesu należy je naprawić. Następnym krokiem byłoby przeszlifowanie naprawianego obszaru, aby był gładki.

Na koniec możesz zacząć malować basen, postępując zgodnie z instrukcjami, które pojawiają się na jego opakowaniu. Bardzo ważne jest wykonanie wskazanych kroków, aby wynik był odpowiedni.