CHEMIA

Chemia to jeden z podstawowych produktów do uzdatniania każdego rodzaju basenu.

Na rynku są różne rodzaje chemikaliów i jest ich tak wiele, z pewnością jakieś pytania będą ci krążyć po głowie. Z tego powodu w tym artykule postaramy się wyjaśnić, jakie są rodzaje chemikaliów do czyszczenia wody basenowej i które są najbardziej odpowiednie do jej utrzymania.

Ph basenów

Wiesz już, że po złożeniu basenu musisz utrzymywać wodę w idealnym stanie, abyś mógł z niego korzystać, kiedy tylko będziesz miał ochotę, i nie mieć problemów z elementami basenu, a także podrażnień skóry lub oczu. Ale jakie chemikalia są potrzebne do utrzymania wody w basenie?

Zacznijmy od początku. Podstawowym elementem do utrzymania wody w basenie jest próba kontrolowania poziomu pH, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na dezynfekcję wody, co jest również kolejnym punktem, który należy wykonać w ramach podstawowej konserwacji.

Ph wody w basenie powinno wynosić od 7,2 do 7,6. Powyżej lub poniżej tego, spotkamy się z alkaliczną lub zakwaszoną wodą.

W przypadku kwaśnego pH, czyli mniej niż 7,2 możemy mieć problemy z podrażnieniem skóry i oczu, część metalowa mająca kontakt z wodą może się utlenić lub część mechaniczna może skorodować system filtracji.

Jeśli pH jest wysokie, mówimy o wodzie alkalicznej, w tym przypadku dezynfekcja nie będzie odpowiednia, mogą też zdarzyć się podrażnienia oczu i skóry, oprócz osadów z kamienia na ścianach.

W celu kontrolowania tych poziomów stosowany jest regulator pH. Pamiętaj, że jeśli nie mieści się we wskazanych poziomach, woda nie jest odpowiednio uzdatniana lub dezynfekowana.

Jeśli potrzebujesz zwiększyć lub zmniejszyć pH basenu, są do tego specjalne produkty: które obserwują pH lub zwiększasz pH. Które są również w różnych formatach, więc możesz wybrać ten, który najbardziej cię interesuje.

Zawsze należy zwracać szczególną uwagę na etykietę produktów chemicznych, ponieważ określone są ilości do użycia, które będą zależeć od objętości wody w basenie.

Do czego służy chlor w utrzymaniu basenu.

Oprócz pH bardzo ważne jest czyszczenie wody, eliminowanie mikroorganizmów, bakterii itp. Woda w basenie powinna być uzdatniana i dezynfekowana preparatem o nazwie chlor. Ten produkt występuje w różnych formatach, ale jego funkcja zawsze będzie taka sama.

Formaty, w których można go znaleźć to granulki, proszek, płyn lub tabletki.

Oprócz tego, chlor może być przedstawiany jako szybko działający lub dichlor, który jest również znany jako chlor szokowy, lub powolny lub trichlor, który jest normalną konserwacją wody.

Pierwszy stosuje się, gdy woda w basenie nie była uzdatniana przez długi czas, czyli gdy dezynfekcja musi działać szybko. Drugi to ten, którego używa się regularnie w wodzie, którą zwykle umieszcza się w pływającym dozowniku.

Brom: do czego służy

Podobnie jak chlor, brom jest również używany do dezynfekcji wody w basenie. Są więc bardzo podobne, chociaż ostatnio stosuje się je bardziej do uzdatniania wody w jacuzzi, spa, a także basenów krytych. Dzieje się tak, ponieważ brom jest zwykle bardziej stabilny niż chlor w wyższych temperaturach.

Chociaż brom zwykle nie należy do ulubionych, ponieważ jest droższy niż chlor, a także jest wrażliwy na promieniowanie UV z promieni słonecznych, co ułatwia stracenie skuteczności dezynfekcji szczególnie na zewnątrz.

Rodzaje produktów chemicznych do uzdatniania basenu

Po wyjaśnieniu powyższego prawdą jest, że do uzdatniania wody potrzebny jest nie tylko chlor czy brom. Dlatego na rynku dostępne są formaty z kilkoma akcjami, które świetnie się do tego nadają.

Wśród działań, które można znaleźć, są m.in. antyalgi. Ten produkt jest również bardzo potrzebny, aby zapobiec rozwojowi glonów w wodzie, ponieważ woda nie jest regularnie zmieniana. Dlatego warto sprawdzić, że w produktach które kupujemy, w tych które posiadają kilka działań w jednym, jest substancja na algi.

Niektóre ze znaków wskazujących pojawienie się glonów to zielonkawe obszary lub śliska podłoga, jakby mydło się rozlało.

Oprócz chloru i glonów, kolejną interesującą substancją chemiczną do rozważenia jest flokulant. Jest to produkt, który zapobiega zmętnieniu wody, ponieważ aglutynuje lub grupuje wszystkie drobne cząstki znajdujące się w wodzie, takie jak kurz, ponieważ w przeciwnym razie system filtracji nie byłby w stanie ich wyeliminować.

Produkty te są niezbędne do uzdatniania wody basenowej.

Jak używać chemikaliów

W celu prawidłowej konserwacji basenu nie należy zapominać, o używaniu chemikaliów do utrzymania wody.

Ilość chemii, której potrzebujesz w swoim basenie, będzie zależeć od rodzaju basenu i marki.

Powinieneś wiedzieć, że istnieją różne rodzaje produktów chemicznych w zależności od formatu Twojego basenu, na przykład w przypadku basenów które posiada folie basenową od wewnątrz lub basenów betonowych. Dlatego bardzo ważne jest, aby sprawdzić etykietę producenta, dla jakich basenów jest przeznaczona ta substancja chemiczna, ponieważ nie wszystkie z nich nadają się do wszystkich rodzajów basenów.

Także na tej samej etykiecie, będą wypisane potrzebne ilości produktu w zależności od objętości wody w basenie, a także sposobu, w jaki trzeba ją dodać i w razie potrzeby odnowić.

Na koniec chcemy również wspomnieć, że jest więcej akcesoriów, które są potrzebne do utrzymania basenu. Na przykład posiadanie pokrywy jest również bardzo ważne. Jest niezbędnym elementem utrzymania czystości wody, a także pomaga zmniejszyć zużycie produktów chemicznych.

I oczywiście system filtracji to kolejny z podstawowych elementów w zakresie utrzymania basenu. Codzienne uruchamianie filtra jest niezbędne do oczyszczenia wody w basenie, a także sprawdzania jej, czy jest w stanie optymalnym do prawidłowego działania.

Mając wszystkie wyżej wymienione produkty na rynku, a także inne podstawowe akcesoria do konserwacji wody w basenie, mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy nieco więcej w tej sprawie.

Zawsze pamiętaj o dwóch podstawowych rzeczach: z jednej strony wybierz odpowiednią substancję chemiczną dla rodzaju posiadanego basenu, a z drugiej strony musisz przestrzegać specyfikacji wskazanych na etykietach produktów chemicznych.

W ten sposób będziesz mieć basen z odpowiednio uzdatnioną wodą, aby móc cieszyć się nią przez długi czas.