BASENY Z WŁÓKNA SZKLANEGO

Jednym z rodzajów basenów, które są często wybierane przez wielu klientów ze względu na ich jakość i cenę, są baseny z włókna szklanego. W tym artykule chcemy pokazać ich charakterystyczne cechy, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Zapewne zastanawiasz się, czym jest włókno szklane lub jak produkuje się tego typu baseny.

Włókno szklane to polimer, który składa się z różnych warstw włókien szklanych, które są bardzo cienkie i do których dodaje się żywicę poliestrową. Oprócz włókna szklanego do produkcji tych basenów stosuje się również pręty stalowe. Mieszanka ta sprawia, że ​​jest bardzo wytrzymała i elastyczna, a także bardzo łatwa w utrzymaniu.

Baseny wykonane z tego rodzaju materiału to modele wykonane w jednym kawałku i z jednej formy, więc w tym sensie tak naprawdę nie ma zbyt wielu możliwości pod względem rozmiarów lub kształtu, w przeciwieństwie do basenów budowlanych, ale są baseny zarówno na małe przestrzenie, jak i na większe.

Całkiem normalne jest również znalezienie modeli o różnych wysokościach, czyli głębszej z jednej strony, dzięki temu mogą korzystać z basenu zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Chociaż istnieją również modele, które mają 2 baseny w jednej strukturze.

Dlaczego warto wybrać baseny z włókna szklanego

Po wyjaśnieniu poprzedniego punktu zobaczymy, dlaczego ten rodzaj basenu jest tak dobrze znany. Przede wszystkim ze względu na swoją trwałość, ponieważ włókno szklane jest materiałem bardzo odpornym na warunki atmosferyczne i wymaga niewielkiej pielęgnacji. Dodatkowo, ponieważ jest wykonany w jednym kawałku, jest to basen wodoszczelny, więc ryzyko wycieku wody jest minimalne.

Montaż tych basenów jest stosunkowo szybki, po wybraniu pożądanego modelu fabryka zaczyna go wykonywać, a po zakończeniu jest wysyłany w jednym kawałku do domu. Całkowity czas od rozpoczęcia produkcji do zakończenia instalacji wynosi około jednego do dwóch tygodni.

Należy wziąć pod uwagę koszt prac, ponieważ trzeba te baseny wkopać, oprócz usunięcia gruzu, licencji w razie potrzeby itp. Oznacza to, że początkowy koszt jest wyższy niż w przypadku basenu zainstalowanego na powierzchni, ale tańszy niż w przypadku basenu betonowego.

Ale pomimo kosztu prac łączna inwestycja w to nie jest bardzo wysoka, jeśli porównamy ją z innymi rodzajami basenów wkopywanych, biorąc pod uwagę ich trwałość, ponieważ są wzmocnione, będziemy mieli basen przez wiele lat i w idealnym stanie.

Kolejną zaletą posiadania basenów z włókna szklanego jest to, że koszty konserwacji są minimalne, ponieważ nie trzeba ich co jakiś czas malować i nie wymagają innego rodzaju utrzymań. Wystarczy zadbać o czystość wody za pomocą filtra i określonych produktów.

Sprzęt do basenów z włókna szklanego

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie baseny, niezależnie od ich rodzaju, mają system filtracji, który może być kartuszowy lub piaskowy. W przypadku basenów z włókna szklanego jest dokładnie tak samo, będzie to zależało od różnych opcji, które producent ci zaoferuje.

Oczywiście posiadają również drabinkę, która w większości przypadków jest częścią samej konstrukcji, jej kształty i rozmiary będą również zależeć od wybranego modelu. Ale oprócz drabinki możesz mieć również inną wykonaną ze stali nierdzewnej, która pomoże bez trudu wejść i wyjść z wody.

Krótko mówiąc, tego typu baseny z włókna szklanego można dostosować za pomocą akcesoriów, takich jak drabinki o różnych kształtach i rozmiarach, a także dodając dodatkowe elementy, takie jak oświetlenie, hydromasaż, krawędzie z innych materiałów, wodospady itp. Możesz również dodać chlorowanie soli i pompy ciepła, ale zwiększa to koszt nieco bardziej niż inne elementy.

Musisz wziąć to wszystko pod uwagę, ponieważ wybór jednego lub drugiego rodzaju akcesoriów również wpływa na jego koszt, więc będziesz musiał mieć jasne to czego chcesz lub czego potrzebujesz, aby dostosować się do swojego budżetu.

Jak zainstalować baseny z włókna szklanego

Aby zainstalować te baseny w domu, potrzebujesz profesjonalistów. W zdecydowanej większości sami producenci dysponują wyspecjalizowanym personelem do jego montażu. Jak już powiedzieliśmy, basen jest dostarczany w jednym kawałku, poza resztą akcesoriów.

Podsumujemy, jakie są kroki, aby zainstalować basen z włókna szklanego w domu.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zaznaczenie miejsca, w którym zostanie zamontowany.

Następnie należy wykonać wykop i przygotowanie powierzchnie, czyli oczyścić powierzchnię z kamieni i pozostawić ją na płasko. W celu wzmocnienia tego etapu dodaje się warstwę przesianego piasku.

Następnie zwykle wykonuje się betonową wylewkę, aby wszystko było dobrze osadzone, a później układa się na nią basen oraz resztę elementów i akcesoriów. 

Wreszcie wokół niego dodawana jest ziemia, aby ubić grunt i sprawić, by był idealnie zintegrowany.

Konserwacja basenów z włókna szklanego

Jak pisaliśmy wcześniej, konserwacja dotycząca struktury basenu praktycznie nie istnieje, więc trzeba skupić się na utrzymaniu wody, utrzymanie wody realizuje się tak jak w innych basenach.

Pierwszą rzeczą zawsze jest sprawdzenie stanu wyposażenia basenu.

Aby utrzymać wodę, do tego typu basenu można użyć specjalnych środków chemicznych. Powinieneś dokładnie przyjrzeć się etykiecie produktu, który zamierzasz kupić, i upewnić się, że jest przeznaczony do basenów z włókna szklanego. Ponadto na tej samej etykiecie będzie dokładnie określone, jak używać produktu biorąc pod uwagę objętość wody i wybrany format np. granulowane, w pastylkach…

Do czyszczenia dna basenu służy tzw. odkurzacz basenowy. Istnieją różne rodzaje środków czyszczących, które mogą być ręczne lub automatyczne. Podobnie istnieją tak zwane roboty czyszczące, które są całkowicie niezależne i pozostawiają basen bez skazy w ciągu zaledwie kilku godzin.

Kolejnym ważnym punktem jest sprawdzenie pH i poziomu chloru w wodzie, ponieważ muszą one znajdować się na średnim poziomie, aby nie powodować problemów z podrażnieniem oczu, skóry lub błon śluzowych. Na rynku dostępne są bardzo proste podstawowe zestawy do pomiarów chloru i pH. Należy to robić raz w tygodniu. Jeśli poziomy nie są prawidłowe, dodaj odpowiedni produkt, aby zwiększyć lub zmniejszyć poziom, aż zostanie uregulowany.

Zaleca się używanie pokrywy, gdy basen nie jest używany. Po pierwsze, aby woda pozostała czysta na dłużej, po drugie, aby uniknąć upadku, a po trzecie, aby zaoszczędzić na produktach chemicznych.

Jak widzieliście, utrzymanie tego typu basenu jest praktycznie takie samo jak w innych modelach, takich jak stalowe baseny kanadyjskie lub baseny budowlane.